Konferencja

Textile TALKS „Przyszłość Wolności”


16–17.10.2021r.

Zapraszamy wszystkie osoby, zainteresowane szeroko pojętą tkaniną artystyczną, do wzięcia udziału w wydarzeniu – Textile TALKS / Konferencja.
Spotkanie odbędzie się w (dawnej) Auli Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 29, Poznań – budynek A, I piętro, sala 106, 107.

Konferencja ma charakter i formułę hybrydową, w założeniu, że z Prelegentami i Prelegentkami spotykamy się na żywo w Poznaniu, natomiast pozostali Uczestnicy/Uczestniczki, Słuchacze/Słuchaczki, Obserwatorzy/Obserwatorki mogą do nas dołączyć w formie stacjonarnej (w Auli) albo online.

Konferencja będzie transmitowana na platformie Google Meet. Link do spotkania: https://meet.google.com/ezx-ffjz-sdi

Temat konferencji jest tożsamy z zagadnieniem poruszanym w ramach III Biennale Tkaniny w Poznaniu – PRZYSZŁOŚĆ WOLNOŚCI. Podobniej jak i w przypadku myślenia o różnokierunkowej interpretacji względem realizacji dzieł plastycznych, także i w obszarze teoretycznym będą podejmowane wątki dotyczące tego zagadnienia.

 

PROGRAM Textile TALKS / Konferencja:

SOBOTA  // 16.10.2021

10:00 – 10:10 – przywitanie / omówienie czym jest Textile TALKS – Magdalena Kleszyńska (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu)

10:10 – 10:30 – kuratorskie omówienie koncepcji Biennale – Karolina Grzeszczuk (Główna kuratorka III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu)

10:30 – 10:50 –  zaproszona gościni: Joanna Rusin (artystka wizualna, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) Do_Wolność. O projektowaniu dywanów w ujęciu holistycznym.

10:50 – 11:10 – zaproszona gościni: Marta Kowalewska-Piwowarczyk (Główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

11:10 – 11:30 – członek Jury III BTA: Andrzej Banachowicz (artysta wizualny, wykładowca, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) Analiza wolności zapisana kodem plastycznym

11:30 – 12:00 – przerwa „kawowa”

Speed TALKS

12:00 – 12:10 – Piotr Strobel (artysta wizualny, nauczyciel, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie) DobroWolność

12:10 – 12:20 – podsumowanie / pytania od publiczności

Slow TALKS

12:20 – 12:40 –  Iwona Demko (artystka wizualna, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) Ewa Pachucka. Szydełko jako podstawowe narzędzie rzeźbiarskie

12:40 – 13:00 – Berenika Pyza (artystka wizualna, doktorantka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) O bliskich kontaktach

13:00 – 14:50 – przerwa “obiadowa”

Slow TALKS

14:50 – 15:10 – Elżbieta Kuźniar (artystka wizualna) Bezwolność

15:10 – 15:30 – Maria Roszyk (artystka wizualna, badaczka) Kodowanie w tkaninie

15:30 – 15:50 – podsumowanie / pytania od publiczności

16:00 – 17:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu

17:00 – Artist’s Networking 

NIEDZIELA // 17.10.2021

11:00 – 11:20 – zaproszona gościni: Anna Goebel (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im.Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) Jeśli tkanina nie jest tym za co ją uważamy …

11:20 – 11:40 – członkini Jury III BTA: Sławomira Chorążyczewska (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) Uwolnić wyobraźnię – pomiędzy ciałem a ubiorem.

11:40 – 12:00 – zaproszona gościni: Karolina Lizurej (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) Tkanina w instalacji site-specific – wybuch kreatywności, czy śmietnik współczesności?

12:00 – 12:20 – zaproszona gościni: Magdalena Soboń (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) Papier – materia wyzwolona i zaangażowana.

12:20 – 12:50 – przerwa „kawowa”

Speed TALKS

12:50 – 13:00 – Paulina Buźniak (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) Portret pamięciowy

13:00 – 13:10 – Dorota Kuźniarska (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Fashion School w Poznaniu)  Digital Textiles – nowe perspektywy mody i sztuk cyfrowych

13:10 – 13:20 – Anna Śliwińska (artystka wizualna, nauczycielka, Zespół Sztuk Plastycznych w Tarnowie) Przyszłość wolności – granice wolności

Slow TALKS

13:20 – 13:40 – Barbara Górecka (Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu) Tkaninowe obrazy. Nietuzinkowe medium we współczesnej ilustracji książkowej

13:40 – 14:00 – Paulina Buźniak (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) Współautor nieoczekiwany

14:00 – 14:20 – Katarzyna „Michelle” Sobczak (założycielka i liderka kolektywu yarnbombingowego Pikotki Crew) Od skarpet dla Marycha po spódnicę dla Mickiewicza. Historia i przyszłość bombardowania włóczką – case study kolektywu Pikotki Crew

14:20 – 14:40 – Dominika Krogulska-Czekalska (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) Po_Wolność!

14:40 – 15:00 – podsumowanie / pytania od publiczności

 

PROGRAM DO POBRANIA

 

Organizator: Fundacja Jak Malowana
Partner główny: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Współorganizator: Fundacja Nowa UAP, Galerie Miejskie UAP
Koordynatorka merytoryczna BTA: Anna Maria Brandys
Koordynatorka konferencji: Magdalena Kleszyńska
Wsparcie: Karolina Grzeszczuk