II BTA 2019

II edycja Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu Przekroje / Wątki / Raporty.

Katalog w wersji PDF do pobrania.

Przekroje / Wątki / Raporty

Wystawę tworzą prace artystów z Polski i zagranicy, wyłonione drogą konkursu.
Prezentowane realizacje pozwalają spojrzeć na tkaninę artystyczną z różnych perspektyw. Często schodząc ze ścian, przekraczają ramy tradycji warsztatowych, stając się rzeźbą, instalacją, obrazem.
Przekroje / Wątki / Raporty to nie tylko nazwy ze słownika warsztatu tkackiego. Hasło przewodnie tegorocznej wystawy prowokuje do zmiany kontekstu jego znaczenia. Czy raport – obiektywne, policzalne dane o świecie – mogą stać się subiektywnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości? Wątek – rozwinięciem interesującego zagadnienia?
Ekspozycja zachęcała do szukania odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszając do własnych interpretacji.

Laureaci II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu:

  • I miejsce – Anna Przybyło za pracę „Niech pani się nie boi, nie ugryzie”
  • II miejsce – Marcin Salwin za pracę „O mnie i mojej mamie”
  • III miejsce – Paulina Buźniak za pracę „Próba identyfikacji”
  • Wyróżnienie Jury – Hanna Wojdała-Markowska za pracę „Struktura otwarta”
  • Wyróżnienie Jury – Katarzyna Mazurek za pracę „Zapach ziemi”
  • Wyróżnienie Jury – Matylda Laskowska za pracę „Tradycja”
  • Wyróżnienie Jury – Magdalena Kleszyńska za pracę „Untitled (Rocks no.3)”
  • Wyróżnienie Jury – Monika Mazurkiewicz za pracę „Wyjmuję z siebie czarną nić”
  • Wyróżnienie Miasta Poznania – Paulina Buźniak za pracę „Próba identyfikacji”
  • Wyróżnienie Muzeum Sztuk Użytkowych – Joanna Kaczmarczyk za pracę „Mgławienie”

W wystawie wzięli także udział: Emilia Bogucka, Elżbieta Cios, M. Katarzyna Dietrych-Kuzak, Natalia Alicja Dziwisch, Annemarie Frascoli, Agata Gansiniec, Natalia Głąb, Małgorzata Górska-Ogórek, Renata Jackowiak, Dominika Krogulska-Czekalska, Elżbieta Kuźniar, Joanna Beata Majewska, Maria Matyja-Rozpara, Karolina Mądrzecka, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Maciej Mesznik, Ewa Mróz-Pacholczyk, Barbara Mydlak, Lisa Palm, Patrycja Piwosz, Berenika Pyza, Joanna Rudzińska, Joanna Rusin, Paulina Sadrak, Magdalena Soboń, Martyna Stachowczyk, Weronika Teplicka, Katarzyna Tretyn-Zečević, Dominika Walczak, Barbara Westman, Justyna Więsek, Łukasz Wojtanowski, Justyna Żak.

Jury II BTA: prof. Anna Goebel, prof. Andrzej Banachowicz, Dorota Piekarczyk, Anna Maria Brandys, Karolina Grzeszczuk, Katarzyna Śmiałowicz.

Wernisaż
• 27 sierpnia 18:00,
• Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – Góra Przemysła 1

Wystawa towarzysząca:
• Areta Puchalska “Guess what specific?”
• Galeria Jak, ul. Św. Marcin 37
• Wernisaż: 27 sierpnia 19:30

Czy tylko w przypadku tkaniny użytkowej odczucia dotykowe są istotne? Jaka jest faktura tego co widzimy, czy doznania dotykowe spotykają się z doznaniami wizualnymi? Prezentując w Galerii Jak instalację Guess What Specific artystka zaprosiła do dotykania, odczuwania splotu, faktury, materii w oderwaniu od wszelkich aspektów wizualnych. Instalacja była ściśle związana z II BTA, ponieważ Areta Puchalska zaprosiła do projektu jego uczestniczki i uczestników – ich prace, między innymi, można było dotykać podczas wystawy w Jaku.

Otwarte spotkania:
• 7 września 2019
• Michał Błaszczyński „Kolekcja tkaniny unikatowej w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu”
• Dorota Tarnowska-Urbanik „Wątki. Obecność tkaniny w twórczości polskich artystów.”

Oprowadzania kuratorskie:
• 29 sierpnia o 16:00
• 1 września o 11:00
• 4 września o 16:00
• 7 września o 11:00
• 12 września o 16:00
• 13 września o 18:00
• 15 września o 16:00

Organizacja: Fundacja Jak Malowana;

Kuratorka: Dorota Piekarczyk;

Koordynatorka: Karolina Grzeszczuk;

Administratorka: Katarzyna Śmiałowicz;

Wsparcie merytoryczne: Anna Maria Brandys;

Grafika: Areta Puchalska – Hohoszki;

Fotografia: Ewelina Piguła.

II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu – Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

Jury II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu:

Dorota Piekarczyk – Kuratorka II BTA. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Stypendystka Dziekana Wydziału Rzeźby w roku 2010 oraz laureatka I Nagrody Wydziałowego Konkursu Stypendialnego w roku 2011. W latach 2009/2010 uczęszczała do X Pracowni Rzeźby prof. Andrzej Banachowicza, gdzie zrealizowała prace z zakresu tkaniny artystycznej wyróżnione wystawami w BWA Bielsko-Biała oraz Galerii Pentagon w Radomiu. Od roku 2014 tworzyła autorską pracownię ceramiczną Takietam. Obecnie, wraz z ilustratorką i fotografką Katarzyną Bukiet, prowadzi w Poznaniu studio ceramiczne/galerię o nazwie Wytwórnia Bakcyl. Studio jest jednym z laureatów miejskiego konkursu Otwarta Strefa Kultury Łazarz i zostało objęte patronatem Urzędu Miasta Poznania oraz Inkubatora Kultury Pireus.

prof. dr hab. Andrzej Banachowicz – Profesor zwyczajny, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Pod 1992 roku Kierownik X Pracowni Rzeźby, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Katedra Działań Przestrzennych. W latach 1973–78 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1993–96 Prodziekan Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W latach 1996–99 oraz 1999–2002 Prorektor ds. Artystyczno-Badawczych ASP w Poznaniu. W latach 2004–2011 roku członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2003–2006 Prezes Fundacji ASP w Poznaniu. Członek Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów w kadencji 2013–2016. Brązowy Medal 1992 – Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 7 Międzynarodowe Triennale Tkaniny; Brązowy Medal 2007 – Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 12 Międzynarodowe Triennale Tkaniny; Złoty Medal 2010 – Kraków, Pałac Sztuki, III Międzynarodowy Festiwal Sztuki – Struktury Powiązań – Transformacje”. Tworzy w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej oraz obiektach z blachy, gliny, granitu, skorup, ceramiki, szkła, itp. W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. W 2013 roku odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kontakty zagraniczne: profesor wizytujący Slippery Rock University (USA), Workshop Rzeźby i Tkaniny (2003); uczestnik sympozjum „TAPESTRY 2008: The Fine Art of Weaving”, zorganizowanego przez The Australian National University, School of Art, Canberra.

prof. dr hab. Anna Goebel – Urodziła się w 1951r. w Katowicach. W roku 1970 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach – Bogucicach. W latach 1972–77 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Uzyskała dyplom w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz oraz w pracowni prof. Jana Węcławskiego. Od 1977 roku wykłada w poznańskiej uczelni obecnie na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Tworzy kompozycje przestrzenne, obiekty, zajmuje się efemerycznymi działaniami w otwartej przestrzeni, sztuką papieru, tkaniną eksperymentalną z pogranicza wielu dyscyplin, prowadzi warsztaty plastyczne. Brała udział w projektach – Land art – Skoki, Sulwald (Szwajcaria), Rużonberk (Słowacja), Lake Mungo (Australia), Casaterra, Puglia ( Włochy), Salina (USA). Profesor wizytujący w wielu uczelniach m. innymi w Australii, USA, Izraelu. Reprezentowała polską tkaninę artystyczną na ważnych międzynarodowych wystawach m. innymi- Biennale w Lozannie, Kioto, Pittsburgh, Como, Manchester, Meksyku, Beer Szewa, Buenos Aires, Triennale w Łodzi. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą, wielokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 1997 roku stypendystka Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku.

Karolina Grzeszczuk – Inicjatorka i koordynatorka BTA. Członkini rady Fundacji Jak Malowana. Dyplom magisterski z Projektowania Scenografii obroniła w 2013 roku w Pracowni Zjawisk Teatralnych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz projektowaniem scenografii, kostiumów i ubiorów. Laureatka stypendiów Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecina, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2009-15 współorganizowała cykl wystaw artystów związanych z poznańskim środowiskiem twórczym „AK 30 – 30 wystaw – 30 dni” oraz współpracowała bezpośrednio z Fundacją Asocjacji 2006 w Poznaniu. W 2017 roku była kuratorką I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Z miłości do tkanin, zawodowo związana z odzieżownictwem.

Katarzyna Śmiałowicz – Kuratorka Galerii Jak. Członkini zarządu Fundacji Jak Malowana. Ukończyła Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studia podyplomowe Akademia Trenera na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracowała jako nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie (przedmioty: Projektowanie kampanii reklamowych, Projekty multimedialne), jako asystentka w Muzeum Narodowym w Poznaniu (oddział: Muzeum Pałac w Rogalinie), obecnie współtworzy firmę Flacky Combination produkującą meble na zamówienie, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych (m.in. jako edukatorka w ICHOT Bramie Poznania), w wolnych chwilach maluje. Rozpoczęła Międzywydziałowe Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie-Innowacyjna Gospodarka Otwarta na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Anna Maria Brandys – Założycielka i Prezes Fundacji Jak Malowana zajmującej się upowszechnianiem dostępu do kultury i sztuki. Współtwórczyni Domu Bajek. Ukończyła poznański Uniwersytet Artystyczny oraz Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania. Uczestniczyła w wielu prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą. Zajmuje się szeroko rozumianą tkaniną artystyczną, a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP. Od wielu lat zaangażowana w promocję wolontariatu oraz działalność edukacyjną i animacyjną. Prowadzi zajęcia arteterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Kocha góry, robótki na drutach, książki i koty. Mama małej Marysi.