Wystawa główna „Przyszłość Wolności”

Katalog towarzyszący III BTA 2021:

Katalog w wersji PDF do pobrania

Lista prac na głównej wystawie III BTA „Przyszłość Wolności” w Starej Papierni +2:

  • I miejsce: Paulina Sołtyszewska “Toile de Jouy 2.0”
  • II miejsce: Rufina Bazlova „Próba. To, co naturalne, na Białorusi podlega karze”
  • III miejsce: Snežana Skoko (Nena Skoko Snežana) „Moje jedyne życzenie” z cyklu „Dama i jednorożec – moja historia”
  • Wyróżnienia: Krystyna Lipka-Czajkowska “Baba”; Marie Pourchot “Wycieczka do fantasmagorii”; Magdalena Samborska “After Kobro”; Marta Stefaniak „BION – przyroda technologiczna”; Joanna Tumiłowicz “Demoliusz – Tryptyk: Zatrzymać mury”; Łukasz Wojtanowski “Chorągiew”;
  • Wyróżnienie Miasta Poznania: Piotr Strobel “Paper Heaven”

Pozostałe prace: Jacobo Alonso “Isomorphism V”; Sylwia Aniszewska “Bez tytułu”; Julita Antonowicz “Anihilacja”; Paulina Buźniak “Kołysanka Wołyńska”; Paulina Buźniak “Metka”; Paulina Buźniak “Portret Pamięciowy”; Agata Ciechomska “Przestrzenny zwrot”; Lia Dostieva “Lubię słuchać jak śpiewają kanarki”; Tomasz Dróżdż “Tkanina żakardowa Srebrna”; Agnieszka Godlewska “Biopróbnik”; Sylwia Jakubowska Szycik “Dom schron / odrodzenia”; Magdalena Jaworska “Wymieranie”; Dominika Krogulska-Czekalska “Pas_s_a_long h_d”; Dorota Kuźniarska “The Regreen Cap”; Krystyna Lipka-Czajkowska “Baba II”; Karolina Lizurej “ONA_biało_czerwona”; Katarzyna Mazurek “Earthplates”; Monika Mazurkiewicz “Powrót”; Ewa Mróz-Pacholczyk “Wolność – co to takiego?”; Anna Myszkowiak “VII z cyklu Brzuchy”; Piotr Pandyra “Moja wolność”; Aleksandra Parol “Space is Only Noise”; Katarzyna Pleśniak “Nów II – rozpad”; Paulina Poczęta “Biogram”; Ksenia Pyza “Lightweights”; Renata Ramola-Piórkowska “Jutro”, Maria Roszyk “Wyprawka”; Jolanta Rudzka-Habisiak “Dziennik”; Joanna Rusin “Kompozycja na kanwie – Ziemia”; Marta Shurpakova “Dinosaur party”; Natalia Sucharek  „Potrzebnych i pożytecznych domowych chowanie, rozmnażanie, chorób leczenie, dzikich łowienie, oswojenie, zażycie, szkodliwych zaś wygubienie”; Alina Śmietana “Ubiór roboczy”; Anna Więckowska-Kowalska “Pejzaż 1”; Barbara Wojewoda “Pejzaż Świętokrzyski”; Päivi Vaarula „Czas, by wspomnienia wyblakły”; Marzena Zacharewicz “Dialog”; Joanna Zemanek „Znakowanie”

Skład Jury III BTA: Sławomira Chorążyczewska, Karolina Grzeszczuk, Andrzej Banachowicz, Anna Maria Brandys, Barbara Mydlak, Magdalena Kleszyńska.

Wystawa „Przyszłość Wolności” odbyła się w Starej Papierni +2, przestrzeni wystawienniczej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (ul. Szyperska 8) od 10 września do 17 października 2021 roku.

Wernisaż odbył się 10 września:

W tym roku zobaczyl_śmy prace prześmiewcze i nasycone wrażliwością, dzienniki obserwacji rzeczywistości i wewnętrznych przemian, portretowanie nowych miłości i strat, marzeń i tęsknot, nadziei i strachu, zaproszenia do dialogu i opowieści o sobie, przyszłość i przeszłość, tematy lokalne i globalne. Zobaczyl_śmy prace działające tylko formą, w które można wpatrywać się godzinami dla samej przyjemności patrzenia i takie, które poruszają tematy tak trudne, że głos więźnie w gardle i chce się uciec. “Przyszłość Wolności” ukaże się nam w formie niespodziewanej. Przede wszystkim o wiele głębszej, dojrzalszej i bardziej nostalgicznej niż możemy spodziewać się po temacie.

Biennale Tkaniny Artystycznej ma formułę otwartą i jest skierowane do twórczyń i twórców, którzy tworzą w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej, czyli sztuki włókna. Do udziału w wystawie zapraszamy zawsze zarówno artystki i artystów profesjonalnych, jak i początkujących adeptów i adeptki sztuki. I taki też przekrój doświadczeń artystycznych można było zobaczyć na wystawie.

Odbyło się aż 6 oprowadzań kuratorskich: