Wystawa towarzysząca „Przyśnił mi się wczoraj pusty las”

“Przyśnił mi się wczoraj pusty las” – wystawa towarzysząca IV Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu.
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
Kuratorka: Dorota Tarnowska-Urbanik
Wystawa trwa od 30.09 do 15.10.2023
Godziny otwarcia: środa-niedziela 14:00-17:00
Wernisaż: sobota 30.09.23 o 20:00
Oprowadzanie kuratorskie: czwartek 5.10.23 o 18:30

Impulsem do powstania wystawy „Przyśnił mi się pusty las” była chęć ponownego spotkania i zaprezentowania twórczości osób, które są i były związane z Pracownią Tkaniny Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, a ich postawy i różne wrażliwości silnie zapisały się w pamięci osób prowadzących pracownię. Pomimo różnicy wieku, zainteresowań czy aktualnie wykonywanego zawodu, u każdej z artystek była i nadal jest wyczuwalna silna fascynacja przyrodą. Niekiedy są to efemeryczne, ledwo zauważalne działania w otwartej przestrzeni, poetyckie interwencje czy odkrywanie i wykorzystanie naturalnych barwników pozyskanych z kłączy, łodyg, przekwitniętych kwiatostanów napotkanych w drodze do pracy. Świat roślin i zwierząt stanowi inspirację indywidualnych poszukiwań i estetycznych podróży w nieznane. Nie jest to jednak kopiowanie natury, ani jej bezrefleksyjne zagarnianie. To przyglądanie się, czerpanie z jej bogactwa i za jej pomocą formułowanie wypowiedzi o rzeczach ponadczasowych. Odkrywanie rzeczy wielkich w rzeczach na pozór mało istotnych.
Dorota Tarnowska-Urbanik


W wystawie uczestniczą: Anna Goebel, Kamila Kobierzyńska, Nina Kruger, Maria Roszyk, Aleksandra Skorupka, Dorota Tarnowska-Urbanik, Lidia Wojcieszek.


Organizator: Fundacja Jak Malowana
Partnerzy: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, Fundacja Nowa UAP, Galerie Miejskie UAP, Galeria Jak, Studio Bakcyl
Kuratorka główna BTA: Karolina Grzeszczuk
Koordynatorka BTA: Anna Maria Brandys