Jury II BTA

Jury II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu:

Dorota Piekarczyk – Kuratorka II BTA. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Stypendystka Dziekana Wydziału Rzeźby w roku 2010 oraz laureatka I Nagrody Wydziałowego Konkursu Stypendialnego w roku 2011. W latach 2009/2010 uczęszczała do X Pracowni Rzeźby prof. Andrzej Banachowicza, gdzie zrealizowała prace z zakresu tkaniny artystycznej wyróżnione wystawami w BWA Bielsko-Biała oraz Galerii Pentagon w Radomiu. Od roku 2014 tworzyła autorską pracownię ceramiczną Takietam. Obecnie, wraz z ilustratorką i fotografką Katarzyną Bukiet, prowadzi w Poznaniu studio ceramiczne/galerię o nazwie Wytwórnia Bakcyl. Studio jest jednym z laureatów miejskiego konkursu Otwarta Strefa Kultury Łazarz i zostało objęte patronatem Urzędu Miasta Poznania oraz Inkubatora Kultury Pireus.

prof. dr hab. Andrzej Banachowicz – Profesor zwyczajny, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Pod 1992 roku Kierownik X Pracowni Rzeźby, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Katedra Działań Przestrzennych. W latach 1973–78 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1993–96 Prodziekan Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W latach 1996–99 oraz 1999–2002 Prorektor ds. Artystyczno-Badawczych ASP w Poznaniu. W latach 2004–2011 roku członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2003–2006 Prezes Fundacji ASP w Poznaniu. Członek Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów w kadencji 2013–2016. Brązowy Medal 1992 – Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 7 Międzynarodowe Triennale Tkaniny; Brązowy Medal 2007 – Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 12 Międzynarodowe Triennale Tkaniny; Złoty Medal 2010 – Kraków, Pałac Sztuki, III Międzynarodowy Festiwal Sztuki – Struktury Powiązań – Transformacje”. Tworzy w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej oraz obiektach z blachy, gliny, granitu, skorup, ceramiki, szkła, itp. W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. W 2013 roku odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kontakty zagraniczne: profesor wizytujący Slippery Rock University (USA), Workshop Rzeźby i Tkaniny (2003); uczestnik sympozjum „TAPESTRY 2008: The Fine Art of Weaving”, zorganizowanego przez The Australian National University, School of Art, Canberra.

prof. dr hab. Anna Goebel – Urodziła się w 1951r. w Katowicach. W roku 1970 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach – Bogucicach. W latach 1972–77 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Uzyskała dyplom w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz oraz w pracowni prof. Jana Węcławskiego. Od 1977 roku wykłada w poznańskiej uczelni obecnie na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Tworzy kompozycje przestrzenne, obiekty, zajmuje się efemerycznymi działaniami w otwartej przestrzeni, sztuką papieru, tkaniną eksperymentalną z pogranicza wielu dyscyplin, prowadzi warsztaty plastyczne. Brała udział w projektach – Land art – Skoki, Sulwald (Szwajcaria), Rużonberk (Słowacja), Lake Mungo (Australia), Casaterra, Puglia ( Włochy), Salina (USA). Profesor wizytujący w wielu uczelniach m. innymi w Australii, USA, Izraelu. Reprezentowała polską tkaninę artystyczną na ważnych międzynarodowych wystawach m. innymi- Biennale w Lozannie, Kioto, Pittsburgh, Como, Manchester, Meksyku, Beer Szewa, Buenos Aires, Triennale w Łodzi. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą, wielokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 1997 roku stypendystka Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku.

Karolina Grzeszczuk – Inicjatorka i koordynatorka BTA. Członkini rady Fundacji Jak Malowana. Dyplom magisterski z Projektowania Scenografii obroniła w 2013 roku w Pracowni Zjawisk Teatralnych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz projektowaniem scenografii, kostiumów i ubiorów. Laureatka stypendiów Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecina, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2009-15 współorganizowała cykl wystaw artystów związanych z poznańskim środowiskiem twórczym „AK 30 – 30 wystaw – 30 dni” oraz współpracowała bezpośrednio z Fundacją Asocjacji 2006 w Poznaniu. W 2017 roku była kuratorką I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Z miłości do tkanin, zawodowo związana z odzieżownictwem.

Katarzyna Śmiałowicz – Kuratorka Galerii Jak. Członkini zarządu Fundacji Jak Malowana. Ukończyła Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studia podyplomowe Akademia Trenera na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracowała jako nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie (przedmioty: Projektowanie kampanii reklamowych, Projekty multimedialne), jako asystentka w Muzeum Narodowym w Poznaniu (oddział: Muzeum Pałac w Rogalinie), obecnie współtworzy firmę Flacky Combination produkującą meble na zamówienie, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych (m.in. jako edukatorka w ICHOT Bramie Poznania), w wolnych chwilach maluje. Rozpoczęła Międzywydziałowe Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie-Innowacyjna Gospodarka Otwarta na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Anna Maria Brandys – Założycielka i Prezes Fundacji Jak Malowana zajmującej się upowszechnianiem dostępu do kultury i sztuki. Współtwórczyni Domu Bajek. Ukończyła poznański Uniwersytet Artystyczny oraz Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania. Uczestniczyła w wielu prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą. Zajmuje się szeroko rozumianą tkaniną artystyczną, a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP. Od wielu lat zaangażowana w promocję wolontariatu oraz działalność edukacyjną i animacyjną. Prowadzi zajęcia arteterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Kocha góry, robótki na drutach, książki i koty. Mama małej Marysi.